Close Mobile Menu

Mobile Utility

Main Mobile Nav

ASA Distinguished Service Awards

Austin Seminary Association Awards are presented each year to graduates who have distinguished themselves through service to the church. The Award was established by the Board of Trustees and the ASA Board in 1975 and has been presented annually since then to recipients chosen by the Austin Seminary Association Board.

The awardees are selected at the fall meeting of the ASA Board, and each recipient receives a tribute and plaque at the annual ASA Banquet at the conclusion of MidWinter Lectures.

See complete list of ASA winners below.

ASA Award Nomination Form

Past Winners of Austin Seminary's Disginguished Alumni Award

2020
Carol Howard Merritt
Dick Powell

2019
Patricia Tull
Sallie Sampsell Watson

2018
Valerie Bridgeman
David Gambrell

2017
James H. Lee (posthuously)
Sharon Risher
CD Weaver

2016
William O. Walker
Rebecca Reyes

2015
Cheryl Kirk-Duggan
John D. Williams
Michael J. Cole 

2014
Jim Dollar
Miles White
Melinda Veatch

2013
Greg McDonnell
Helen Locklear
John McCoy

2012
Ruben Armendáriz
Judith Henderson

2011
Carlos Ham
Gilley Richardson

2010
Clinton Clark Rabb
Laura S. Mendenhall

2009
Robert D. Lively
Marvin C. Griffin

2008
Ralph Person
Fred Morgan

2007
Jan W. Owen
James Miles

2006
Lydia Hernandez
Hans-Richard Nevermann

2005
William K. Hedrick
Frank B. Walker Jr.
Eugenia H. Zavaleta

2004
Thomas W. Currie III
Bobbi Kaye Jones
Charles Brooks Partee

2003
Priscilla A. Abbott
G. Thomas Huser
Louis H. Zbinden Jr.

2002
Robert H. Bullock Jr.
Cynthia Weeks Logan
Jack L. Stotts

2001
Phineas Washer
Michael F. Murray

2000
Fane Downs
John R. Evans
John Ed Withers

1999
Exell L. Coon
Elizabeth Johnson Pense
James A. Wharton

1998
Walter M. Crofton
Frank Diaz

1997
Lynn Tilghman Johnson
Joseph L. Turner

1996
Don Alan Farquhar
Neil M. Weatherhogg

1995
Sam McDowell Junkin
Jerry R. Tompkins

1994
William McIntire Gould, Jr.
Benjamin F. Gutierrez
John R. Hendrick
David L. Stitt

1993
Prentice H. Barnett
Walter A. Bennett
Judy Record Fletcher
Carroll L. Pickett

1992
Mary E. Gaines
George S. Heyer, Jr.
C. Keith Wright

1991
F. Clark Williams
Flynn V. Long, Jr.

1990
James E. Fogartie
Shirley H. Howard
W. Frank McElroy, Jr.
G. William Murray
William F. Pruitt
Walter D. Shepard
William C. Washburn

1989
Edward Dixon Junkin
Genevieve R. Luna
John Arthur Shute

1988
William J. Fogleman
Ida Nell Forbes

1987
Guadalupe M. Armendáriz
Michael N. Miller
John R. Shell

1986
Thomas W. Currie, Jr.
Felix W. Keys, Jr.
Patricia McClurg

1985
James E. Andrews
C. Ellis Nelson
J. Allen Smith

1984
Harvard A. Anderson
Charles R. Gibbs
Earl B. Wiggins

1983
Joe M. Brown
James W. Mosley

1982 
W. Eugene March
E. Otis Moore
John W. Smiley

1981
Jack K. Bennett
Robert B. Trull
Prescott H. Williams Jr.

1980
Jimmie T. Clark
John F. Jansen
Charles L. King

1979
Jack C. Hunnicutt
R. William Jablonowski Jr.
T. Watson Street

1978
John R. Blue
Catherine M. Sautter
Harry B. Wood Jr.

1977
John F. Anderson Jr.
T. Hardie Bowman
Rachel Henderlite
John R. Williams

1976
Stuart D. Currie (posthumously)
J. Martin Singleton
Elworth “Pete” Wright

1975
Barton W. Freeland
Jack S. Hodges
Henry W. Quinius Jr.
Glenn A. Railsback